Hatékony az erdőtelepítés a klímaváltozás megállításában?

„Vándor, ki elhaladsz mellettem, ne emelj rám kezet! Én vagyok tűzhelyed melege hideg, téli éjszakákon, én vagyok tornácod barátságos fedele, amelynek árnyékába menekülsz a tűző nap elől, és gyümölcsöm oltja szomjúságodat. Én vagyok a gerenda, amely házadat tartja, én vagyok asztalod lapja, én vagyok az ágy, amelyben fekszel, a deszka, amelyből csónakodat építed.

Én vagyok házad ajtaja, bölcsőd fája, koporsód fedele. Vándor, ki elmégy mellettem, hallgasd meg a kérésemet: – Ne bánts!”

(Hannes Tuch)

Fák: a remény, az élet és az átalakulás szimbólumai évezredek óta.

Napjainkban azonban sok más kontextusban is emlegetjük őket: a környezetvédelemmel, a karbonsemlegességgel vagy a fenntarthatósággal összefüggésben. Nem is csoda, hiszen az erdők újratelepítése az egyik legnépszerűbb karbonlábnyom-ellentételező megoldás már évek óta.

Kétségtelen, hogy a fák nagy segítségünkre vannak az üvegházhatású gázok semlegesítésében, hiszen gondoljunk csak bele, a fotoszintézis révén a növények képesek megkötni a széndioxidot. Sajnos azonban jelenleg nagyobb mennyiségű lekötésre lenne szükség annál, mint amelyre a meglévő növények képesek, ráadásul halljuk rendszeresen a hírekből, hogy az esőerdők irtása is folyamatos, amelyek pedig óriási mennyiségű szén-dioxidot semlegesítenek, illetve semlegesítenének.

Jogosan merülhet fel a kérdés: vajon egy fa élete során mekkora tömegű szén-dioxidot tud kivonni a légkörből?

Az egy fa által megkötött szén-dioxid mennyiségét sok tényező befolyásolhatja (például: a fajtája, nagysága, élettartama, stb.), így az, hogy mekkora területre, milyen fajtájú fából mennyit kell ültetni, a környezetvédelmi projektek hatástanulmányai hivatottak meghatározni. Kiemelkedően fontos, hogy amennyiben karbonlábnyom-semlegesítés mellett döntünk és erdőültetési projektet támogatunk, akkor megbízható helyről, minősítéssel rendelkező projektek tanúsítványaiból vásároljunk, mert ott garancia van arra, hogy csak auditált karbonkibocsátáshoz kapcsolódó kvóták kerülnek forgalomba. Napjainkban szigorú nemzetközi szabályoknak kell megfelelniük ezen projekteknek, amelyek folyamatos ellenőrzés alatt állnak nagy, világszerte elismert auditor cégek által.

Az ilyen típusú erdőültetésre vonatkozó legfontosabb előírások a következők:

• kvótát csak olyan erdőtelepítésre lehet kiállítani, amely kifejezetten a karbonsemlegesítésre jött létre;

• Az erdő összetételét a szabályoknak megfelelő fafajok keverékével szabad beültetni és legalább 100 éven át gondozni, valamint azokat védeni kell.

• A beültetendő terület előkészítésekor nem megengedett semmilyen szén-dioxidot felszabadító tevékenység végzése, például a földterületen lévő növényzet irtása.

Fentiek alapján tehát az egy fa által megkötött károsanyag mennyisége is relatív kiszámíthatóvá vált, miszerint 1 tonna szén-dioxid légkörből való kivonására 65 év alatt képes.

Ez az érték tulajdonképpen egy emberöltő, mindazonáltal a faültetést nem szabad pusztán a szén-dioxid megkötés időtartama szempontjából tekinteni.

Az erdők megőrzik és elősegítik a biodiverzitást, csökkentik a földcsuszamlások kialakulásának esélyét. További előnyként felsorolhatjuk még a nyári hőségben árnyékot adó lombkoronát, illetve az erős szél csillapítását is.

Mindent összevetve az erdőtelepítés hatékony módszer a szén-dioxid kivonására a légkörből, ráadásul rengeteg egyéb környezeti előnnyel is jár. Egy beruházás által elvárt károsanyag-megkötési hatékonyságának elérése érdekében fontos, hogy hiteles forrásból vásároljuk a karbonlábnyom ellensúlyozó tanúsítványokat, hiszen a klímaváltozás megállításához így tudunk igazán effektíven hozzájárulni!

 
Vissza