A vacsora lábnyoma – az étkezéshez kapcsolódó karbonkibocsátás

Nyilvánvalónak tűnhet, hogy egy összetett globális rendszer részesei vagyunk, ahol gyakran a saját konyhánktól távol termelik meg azokat az élelmiszereket, amiket megeszünk. Az OECD szerint az éghajlatváltozást okozó üvegházhatású gázok kibocsátásának 17%-ért a mezőgazdaság felelős, további 7-14%-ért a földhasználat változása (amikor erdőt vágunk ki, hogy nagyobb teret adjunk a mezőgazdaságnak). Más források még magasabb számokkal kalkulálnak. Tehát, ha kibocsátásunk legalább egyötöde az elfogyasztott élelmiszerekből származik, okunk van alaposan megfontolni, mit teszünk a tányérunkra.

Egy környezettudatos étrend összeállítása nem is olyan egyszerű feladat, mint amilyennek első hallásra tűnhet, mert nincs olyan egyszeri megoldás, amely hosszú távon a helyes útra állíthatna bennünket. Folyamatosan jó döntéseket kell hoznunk, és általánosságban elmondható, hogy nagyon nehéz megítélni, hogy valójában mely alapanyagok felhasználásával terheljük legkevésbé a Földet.

De vajon a helyi, üvegházi terményt vagy a napon termett, de ideszállított bioterméket érdemes venni?

Ebben a bejegyzésben néhány tippet szeretnénk adni, amelyek általános iránymutatásként szolgálhatnak.

Csökkentsd a vörös hús mennyiségét!

Az első és egyben a legfontosabb lépés, melyet minden céltudatos fogyasztónak ajánlani tudunk! A húsok mellőzése jelentősen megváltoztatja étrended szénlábnyomát, különösképpen, ha csökkenteni tudod az elfogyasztott vörös hús mennyiségét. Ha mégis úgy döntenél, hogy ennél egy jó steak-et, akkor győződj meg róla, hogy a hús jó minőségű, és kerüld azokat a származási országokat, ahol köztudottan a környezetvédelmi törekvésekkel ellenkező módon tenyésztik az állatokat. Pl.: kerüld a Brazíliából származó húst, ahol az esőerdők kárára növelik a legelőket, hogy helyet tudjanak biztosítani a szarvasmarháknak.

Vegyünk egy példát: A mindennapos húsfogyasztás (több mint 100 gramm) 2,62 tonna szénlábnyommal jár évente. A hússzegény étrendre (kevesebb, mint napi 50 grammra) való váltással, 1,70 tonnára csökkenheted éves karbonlábnyomod nagyságát. Ez a változás pontosan annyit tesz ki, mint ha egy átlagos dízelautóval 6000 km tennél meg, amely fele egy személygépjármű futásteljesítményének az EU-ban (12 000 km évente).

 

A hal egy jó alternatíva lehet!

A hús teljes elhagyását, de a halfogyasztást fenntartását pescetárius étrendnek nevezik. Ez tovább csökkenti a szénlábnyomod, évi 1,42 tonnára. Tekintettel arra, hogy a halak és a tenger gyümölcsei viszonylag alacsony szén-dioxid-kibocsátással bírnak, a különbség e diéta és a vegetáriánus étrend között valójában nem olyan nagy – a
vegetáriánusok szénlábnyoma 1,39 tonna évente. Érdemes megjegyezni, hogy a halászatnak más környezeti mellékhatásai is vannak (az ökoszisztémák felborulása), illetve az sem mindegy, hogy milyen halat fogyasztunk. Például Magyarországon jó választásnak bizonyulnak az édesvízi, hazánkban tenyészett halfajok bármelyike, míg egy tonhal esetében már jóval nagyobb karbonlábnyommal kell kalkulálni.

 

Fontos tisztázni, hogy a vegetáriánus és a vegán étkezés (állati eredetű ételek-tejtermékek, tojás, hús teljes mellőzése) közötti különbség jelentős, és 1,39t-től 1,05t-ig terjedhet. Ennek az az oka, hogy a tejelő tehenek üvegházhatású gázokat (különösen sok metánt) bocsátanak ki.

A kidobott élelmiszerek…

Végül, de nem utolsósorban, ne pazaroljunk! Használjuk a mélyhűtőt az alapanyagok hosszútávú tartósítása érdekében továbbá, ha történetesen többet főzünk, mint amennyit meg tudunk enni, akkor tegyük be a hűtőbe későbbre, ne azonnal a kukába landoljon! Annyi élelmiszer megy kárba, hogy a FAO becslése szerint az
összes megtermelt élelmiszer egy harmadát kidobják az értékesítési lánc mentén. Ennek nagy része még azelőtt megtörténik, hogy a fogyasztóhoz eljutna, de mindenképpen ügyeljünk arra, hogy ezen felül, a saját hatáskörünkön belül ne járuljunk hozzá a hatalmas mennyiségű hulladék képződéséhez.

Végezetül elmondható, hogy az összetevőkön kívül egy tál étel környezeti hatása az adag méretétől is nagy mértékben függ. Természetesen senki ne feküdjön le éhesen, nem ez a bejegyzés megszületésének célja. Ugyanakkor ösztönözzük minden embertársunkat az egészséges, kiegyensúlyozott és tudatos táplálkozásra. 

Vissza